Liseli kızın paylaşımı ortalığı karıştırdı: Ne çektiniz be Şirinler… Solcu, Müslüman, mason


ŞİRİNLERİN BAŞI AŞIRI SAĞCILARLA DERTTE

Almanya’da genç bir kızın aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AFD) partisini destekleyen mizahi bir video yayınlamasının ardından okul müdürünün polise gitmesi ülkede olay oldu. Kızın ailesi ‘ayrımcılık’ yapıldığını söyleyerek okul idaresini suçladı. Olay Alman basınında geniş yer aldı. Aşırı sağ basının olayı büyüttüğü ve gerçekleri yansıtmadığı öne sürüldü.

ŞİRİNLER BU KLİBİN NERESİNDE

Söz konusu videoda ‘Şirinler’ ayrıntısı şöyle: “Şirinler ve Almanya’nın ortak bir noktası var. Şirinler mavi [AfD’nin rengi] ve Almanya da öyle…”

SAĞ BASIN ABARTIYOR

Muhafazakar Focus ‘kızın ailesinin tepkili olduğunu’ yazarken “Polisin olaya derhal müdahale etmesi siyasi sınıf ve toplumda, özellikle de AfD’de öfke yarattı” denildi. Die Welt gazetesinin haberine göre, Junge Freiheit ve Nius gibi aşırı sağcı medya organları tarafından ilk etapta aktarılan bu ifadeler gerçekle örtüşmüyor. Muhafazakar Berlin gazetesi yaptığı araştırmada polis müdahalesinin Şirinler videosuyla hiçbir ilgisi olmadığını ortaya koyuyor.

ANNE BİR NAZİ HAYRANI

Söz konusu genç kadının, “Heil, Hitler”in baş harfleri olan “HH” harflerini taşıyan bir giysi giydiği ve kapüşon taktığı bir fotoğrafı da dahil olmak üzere diğer aşırılık yanlısı yayınlar nedeniyle tutuklandığı iddiaları olayı bir başka boyuta götürüyor. Annenin sosyal ağlarında, “küçük neo-Nazi partisi LaIIIe Voie tarafından da kullanılan ‘Alman Gençliği, ileri’ sloganıyla birkaç resim paylaştığı da bir başka iddia. Tüm bunlar Alman toplumundaki gerilim ve kutuplaşmanın çarpıcı bir örneği olarak gösteriliyor.

Olay anekdot gibi görünebilir. Ancak sol görüşlü Berlin gazetesi Tagesspiegel’e kadar pek çok gazete bu konuda haber yaptı. Medyada yer alan haberler, özellikle Correctiv’in geçtiğimiz Ocak ayında şok bir soruşturma yayınlamasından bu yana Alman toplumunda yaşanan gerilimleri gözler önüne seriyor.

ŞİRİNLER; 60 YILDIR BAŞINA GELMEDİK KALMADI

!958 yılında Pierre Culliford (Peyo) tarafından yaratılan bu sevimli karakterler, ilk olarak çizgi roman olarak hayatımıza girdi. 1981’de televizyon ekranlarında yer almaya başlayan Şirinler, pek çok ülkede yüksek izlenme oranlarına ulaşmasına rağmen, belirli dönemlerde ABD ve diğer bazı ülkelerde yasaklandı.

SOSYALİST İLAN EDİLDİ

Yaratıcı Peyo’nun sosyalist bir dünya görüşüne sahip olduğu iddia edildi. Şirinler Köyü’nde para kullanılmaz, herkes eşit ve özgür bir yaşam sürdürür. Şirin Baba ise, kızıl bir şapka giyen Karl Marx figürüne benzetildi. Şirinler’in İngilizce adı olan “Smurf”, sosyalist idealleri simgeleyen kızıl bayrak altında yaşayan toplulukları temsil ettiği saptandı. Şirinler’in düşmanı Gargamel ise altın ve para düşkünlüğüyle kapitalizmin sembolü olarak değerlendirildi.

ŞİRİNE’ Yİ AFİŞTEN KALDIRDILAR

İsrail’de Ortodoks Yahudilerin yönettiği Bnei Brak kentinde, gösterime girecek “Şirinler: Kayıp Köy” filminin afişinden Şirinler’in kadın karakteri Şirine çıkarıldı.

Filmin “yerel hassasiyetler” sebebi ile bu yönde bir karar aldığını açıkladı.

ŞİRİNLER MASON OLDU

İtalyan araştırmacı Antonio Soro, karakterlerin ve hikayenin arkasında bir mason locası olduğunu iddia etti. Soro, ‘Şirinler, Gerçek Bilgi ve Masonluk’ adlı kitabında her bir Şirin’in karakterinde en gizli mason localarından birini sakladığını yazdı. Yazara göre Şirin Baba karakteri mason locasının büyük üstadı, 99 erkek Şirin masonluğun kademelerini temsil ediyor. Gargamel de loca dışında masonların sırlarını öğrenmeye çalışan kişi.

ŞİRİNLER İSLAM’A DA UYDU

Edebiyatçı Emre Taş, popüler kültürün en dikkat çeken çizgi filmlerinden biri olan Şirinleri, İslam’a uyarladı.

Şirinler İslam dünyasında üretilen bir çizgi film olsaydı nasıl olurdu sorusuna cevap veren görüntüler, Şirinler dünyasına yeni bir bakış sunuyor. İslami mimari ve giyim tarzıyla yepyeni bir Şirinler dünyası sunan görüntüler, sosyal medyada beğeni topladı.’ Diye yazılar çıkmıştı.

Bu konuda 2009 yılında Alman basınında şöyle haberlerde görüldü:

“Popüler çizgi filmi Şirinler’in Türkiye’deki bazı TV kanallarında ‘İslami usul’de yayınlandığına” dikkat çekildi. Alman Deutche Welle, Türkiye’deki bazı ‘İslami TV kanalları’nın Şirinler çizgi filmini ‘Müslüman Şirinler’e uyarladığına dikkat çekerken ‘Şirin Baba’nın Cuma namazına gittiği’ Türkiye’deki versiyonda, filmdeki “laylaylaylay” nağmelerinin de “La ilahe illallah, Allahü ekber”e dönüştüğüne işaret etti.

Alman yayın kurumu DW, 1980’li yılların popüler çizgi filmi Şirinler’in günümüzde ‘Müslüman Şirinler’e uyarlandığını’ belirttiği haberinde, “Mümin Şirinler de, Şirin Baba Cuma namazına gidiyor, ‘Allah rahatlık versin’ gibi replikler kullanılıyor, ‘laylaylaylay’ nağmeleri de ’La ilahe illallah, Allahü ekber’e dönüşüyor” denildi.

Sina Koloğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x