İktidarın ‘ballı maaşlı’ arka bahçesi Turkcell

Varlık Fonu bünyesinde bulunan teknoloji şirketi ve GSM operatörü Turkcell, iktidarın arka bahçesi oldu. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin de şirkette Yönetim Kurulu üyesi yapıldığı ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Rektör İnci’nin 150 bin lira aylık ücret alacağını belirtti ve “Yönetim Kurulu üyeleri ayrıca her yıl yüklü miktarda temettü alıyorlar” dedi. Daha önceki yıllarda bu temettü Yönetim Kurulu Başkanı için yıllık 250 bin, üyeler için ise 100’er bin Euro olmuştu.

BAKANIN OĞLU GENEL MÜDÜR

Naci İnci’nin atandığı Turkcell yönetiminde halen AKP eski Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı da bulunuyor. Şirkete geçmişte de AKP’liler atandı. Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç, Enerji eski Bakanı ve Ordu Belediye Başkanı Hilmi Güler, Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, Hazine ve Maliye eski Bakan Yardımcısı Bülent Aksu da yönetimde yer aldı. AKP Siirt eski Milletvekili olan ve 2012 yılında Fethullah Gülen ile Pensilvanya’da görüşen Arif Demirkıran da Turkcell’in yönetimine girenler arasındaydı. Türkcell’in Genel Müdür koltuğunda halen eski bakan Koç’un oğlu Ali Taha Koç oturuyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan şaşırtan tasarruf kararı

İçişleri Bakanlığı, tasarruf tedbirleri kapsamında koruma aracı ve polis sayısının azaltıldığını açıkladı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya’nın talimatlarıyla, Bakanımızın araçları da dahil olmak üzere Bakan Yardımcılarımızın koruma araç ve koruma polis sayıları azaltılmıştır” denildi. Bu kapsamda 69 polisin kadrolarına gönderildiği öğrenildi. Ancak kulislerde operasyonun Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı konuşuluyor. İddialara göre Yerlikaya ve yardımcıları Bülent Turan, Münir Karaloğlu, Mehmet Aktaş ve Ramazan Sağlam’ın özel kalemlerinde ve korumalarında çalışan 69 polisin görevlerine son verildi. Bakan yardımcılarının her birine birer şoför ve koruma bırakıldığı ileri sürüldü. Görevden çekmeler, Kabine değişikliğinde Yerlikaya’nın bakanlıktan alınacağı iddialarına dayandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x