Bilimsel araştırma: Aile ne zaman kilo alırsa çocuk da o yaşlarda alıyor

Norveç Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, obeziteyle mücadelenin bir kişiyi yaşamı boyunca takip etme eğiliminde olduğunu söylüyor. Ancak veriler, ebeveynleri orta yaşta obez olan kişilerin 40 ile 59 yaşları arasında bu durumla mücadele etme şansının çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Baş araştırmacı Dr. Mari Mikkelsen, “Durumun gerçekten de böyle olduğunu bulduk; ebeveynleri obeziteyle yaşayan çocukların, 40’lı ve 50’li yaşlarında, evden ayrıldıktan çok sonra bile obeziteyle yaşama olasılıkları çok daha yüksek.”

“Önceki araştırmalar ebeveynlerin ve çocuklarının obezite durumu arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor ancak çok az çalışma obezitenin bu nesiller arası aktarımının ergenlik ve yetişkinlik döneminde de devam edip etmediğini araştırdı” dedi.

Araştırmacılar, 2.068 üçlü yetişkin ve ebeveynlerinden elde edilen verileri analiz etti. Ekip, aynı yaştaki aile üyelerinin sağlık durumlarını karşılaştırmak için 2015-2016 ve 1994 ile 1995 yıllarına ait verileri topladı.

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ortalama bir kişinin sağlık riski oluşturan anormal veya aşırı yağ birikimine sahip olduğu kabul edilen vücut kitle indeksinin (BMI) 30’un üzerinde olması olarak tanımlanır.

Bu durum dünya çapında artıyor ve Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyle yaşayan 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin yüzdesinin 1990’dan 2022’ye kadar iki kattan fazla artarak %7’den %16’ya çıktığını bildiriyor.

Son araştırmalar, bir kişinin BMI’sının, annesinin BMI’sındaki her dört birimlik artış için 0,8 birim, babasının BMI’sındaki her 3,1 birimlik artış için 0,74 birim arttığını buldu.

Her iki ebeveyn de orta yaşta obezite ile yaşadığında, ebeveynleri sağlıklı bir BMI bildiren yetişkinlerle karşılaştırıldığında yetişkinlerin orta yaşta bu duruma yakalanma olasılığı altı kat daha fazlaydı.

Sadece annesi obeziteyle yaşayanların obeziteyle yaşama olasılığı 3,44 kat daha yüksekken, yalnızca babası bu hastalıkla yaşayanların orta yaşta obez olma şansı 3,77 daha yüksekti.

Dr. Mikkelsen, “Genler, kilo almaya yatkınlığımızı etkileyerek ve sağlıksız beslenmenin kolay olduğu obezojenik ortamlara nasıl tepki vereceğimizi etkileyerek önemli bir rol oynuyor” diye açıkladı.

“Bazı araştırmalar aynı çatı altında yaşayan çocukların ebeveynlerine benzer beslenme ve egzersiz alışkanlıkları geliştirme eğiliminde olduğunu ve bunun da benzer bir BMI durumuyla sonuçlandığını öne sürüyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x